strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy


Jesteś tutaj: Strona główna >> Aktualności Biblioteka

GERMANIZMY W JĘZYKU MIESZKAŃCÓW BRODNICY I OKOLIC

   W dniu 2 marca 2018 r. CKZiU we współpracy z OHP w Brodnicy zorganizowało spotkanie z p. Piotrem Grążawskim - brodniczaninem, miłośnikiem naszej małej ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła p. Agnieszka Gęsicka, która przywitała gościa, zaprezentowała jego sylwetkę oraz twórczość. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek, napisanych przez p. Piotra, np.: "Legendy brodnickie", "Gwara i germanizmy powiatu brodnickiego", "O herbie Brodnicy, jej najstarszych pieczęciach...". 

   Gość opowiadał o bogatej historii Brodnicy. Młodzież dowiedziała się o tym, że wcześniej  nasze okolice zamieszkiwali Szkoci, Niemcy i Żydzi. Pamiątką po dawnych mieszkańcach są m.in.: zachowane w naszym języku słowa i powiedzenia.

   Uczestnicy spotkania - klasa I e szkoły branżowej z zaciekawieniem słuchali opowieści znanego brodniczanina. Okazało się, że niektóre germanizmy w dalszym ciągu funkcjonują w języku potocznym. Młodzież znała słowa, np.: waserwaga - poziomica, plachyndry - plotki, kieta - zamek. 

   W uroczystości uczestniczyły: Komendant OHP w Brodnicy, p. Magdalena Golubska oraz wychowawcy OHP: panie Karolina Nadarzewska i Anna Grążawska. 

FERIE Z KSIĄŻKĄ

 

 

12 lutego 2018 rozpoczynały się ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Aby zachęcić naszych uczniów oraz nauczycieli do czytania w czasie wolnym od zajęć szkolnych, od 7 lutego 2018 w bibliotece na ul. Mazurskiej rozpoczęłyśmy akcję pod nazwą FERIE Z KSIĄŻKĄ. Przygotowałyśmy zestaw ciekawych pozycji do czytania, które można było wypożyczyć. Wśród zaproponowanych książek znalazły się: „Pan Mercedes” Stephen’a King’a, „Na głębinach” Dan’a Walsh’a, „Saga wyklętych” Llorens’a Chufo, „Siostry” Agnieszki Krawczyk, a także „Leśna polana” Katarzyny Michalak.

Wystawa cieszyła się zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli.

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

Walentynki to święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne przypada w Kościele katolickim również tego dnia. Świętego Walentego uznaje się za patrona zakochanych.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie ozdobnych karteczek zawierających wyznania miłosne. Są one czerwone, najczęściej w kształcie serca, zwykle opatrzone walentynkowym wierszykiem.

W bieżącym roku szkolnym p. Bożena Łupina, nauczyciel bibliotekarz z ul. Mazurskiej włączyła się w przygotowanie obchodów tego święta we współpracy z MiPBP w Brodnicy. W dniu 9 lutego 2018 r. uczennice z klasy II Technikum Organizacji Reklamy uczestniczyły w nagraniu programu telewizyjnego i zaprezentowały wiersze o tematyce miłosnej. Aleksandra Wróblewska przeczytała wiersz W. Szymborskiej pt.: "Miłość szczęśliwa", a Natalia Muszyńska zaprezentowała utwór H. Poświatowskiej pt.: "Czym jest miłość".

Program można było oglądać w telewizji ELTRONIK w dniach od 13 do 17 lutego.

DAJ KSIĄŻCE NOWE ŻYCIE - NIECH INNI TEŻ JĄ PRZECZYTAJĄ

 

 

 

Od 1 lutego br. we współpracy z Hufcem Pracy w Brodnicy rozpoczynamy nową akcję: "KSIĄŻKA  DLA  SENIORA". 

Jeśli posiadasz książki, które nie są Ci potrzebne, możesz je przynieść do szkolnej biblioteki.

Zebrane pozycje zostaną przekazane osobom, które chętnie je przeczytają.

CZYTELNIA PRZYGOTOWANA DO REMONTU

   

W bibliotece szkolnej przy ul. Mazurskiej 28 nastąpią duże zmiany. Już w styczniu rozpocznie się remont czytelni. Wszystkie książki, materiały biblioteczne, sprzęt multimedialny wyniosłyśmy do magazynu.

Czekamy na nowe meble i nowoczesne oświetlenie. Mamy nadzieję, że w wyremontowanej czytelni zmieszczą się książki przejęte ze zlikwidowanej biblioteki pedagogicznej.

TRADYCYJNY SAD – ECOSADOWNICY

 

 

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad” w bibliotece szkolnej przy ul. Karbowskiej zorganizowana została wystawa „Tradycyjny sad- Ecosadownicy”. Celem wystawy było zaprezentowanie publikacji dotyczących uprawy i pielęgnacji roślin sadowniczych. Zwiedzanie wystawy połączone było z oglądaniem filmów oraz prezentacji multimedialnych z zakresu sadownictwa. Wystawa nawiązywała również do zasad zdrowego odżywiania. Zaprezentowano różne gatunki i odmiany owoców z opisem ich wartości odżywczych , przedstawiono korzyści dla zdrowia związane z ich spożywaniem. Atrakcyjnym uzupełnieniem wystawy były przepisy kulinarne z owocami w roli głównej oraz przetwory owocowe.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

  • stolkar
  • sits
  • kombud
  • vorwerk-autotec
  • hildebrandt
  • behrendt
  • gotec
  • cofresco
  • wok
  • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)