strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w BrodnicyPodsumowanie sezonu Szkolnego Koła WOPR

Grupa ratowników Szkolnego Koła WOPR z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy ciepły dzień  września spędziła na spływie kajakowym.

Trasa spływu wiodła od jeziora Wielkie Partęczyny, przez jeziora Dębno, Robotno, Kurzyny, następnie Skarlankę i jezioro Strażym do Stanicy Wodnej PTTK nad jeziorem Bachotek. Piękna letnia pogoda sprzyjała podziwianiu krajobrazów Pojezierza Brodnickiego i pozwoliła cieszyć się odpoczynkiem przy wieczornym ognisku.

Był to w pełni zasłużony relaks po pracowitym sezonie wakacyjnym. Koło ratowników WOPR w CKZiU działa w ramach Grupy Prewencyjnej WOPR województwa kujawsko-pomorskiego w Brodnicy. Całą grupą kieruje Adam Janiszewski, ratownikami z CKZiU opiekuje się nauczyciel, pan Krzysztof Roznerski. Tylko w lipcu młodzi ratownicy odbyli 30 dyżurów, uczestniczyli w 15 patrolach na łodzi motorowej, w każdy wakacyjny weekend zabezpieczali spływy kajakowe, w razie potrzeby pełnili dyżury na kąpieliskach. Kilka razy wyciągali z wody wywróconych kajakarzy, opatrywali drobne rany. Nie musieli na szczęście interweniować w groźnych sytuacjach, ale i tak był to sezon trudny i wymagający dużego wysiłku ze względu na większe zainteresowanie turystów wypoczynkiem w kraju oraz liczne obostrzenia związane z pandemią.

Koniec sezonu nie kończy działalności Szkolnego Koła WOPR. Ratowników czeka naprawa i konserwacja sprzętu, szkolenia podnoszące umiejętności, w planach są też pokazy udzielania pierwszej pomocy organizowane dla młodzieży oraz pozyskiwanie funduszy na kolejny rok.

Młodzi ratownicy to osoby z pasją. Sami się szkolą, pozyskują od sponsorów i w ramach projektów sprzęt, paliwo do łodzi. Działają pod presją i z pełną świadomością ciążącej na nich odpowiedzialności, a czasem muszą też pogodzić się z nieprzychylnymi reakcjami turystów, którym muszą zwrócić uwagę na nieodpowiedzialne zachowania. Wszystkie swoje działania ratownicy podejmują społecznie, więc należą im się duże słowa uznania.

Działalność Szkolnego Koła WOPR jest możliwa tylko dzięki wsparciu wielu osób. Dyrektor CKZiU pomaga w sfinansowaniu zakupu odzieży, sprzętu, opłaceniu przejazdów i wstępów na basen. W warsztatach szkolnych jest garażowana i naprawiana łódź motorowa. Ogromnej pomocy udzielają: WOPR województwa kujawsko – pomorskiego, właściciele ośrodków wypoczynkowych na Pojezierzu Brodnickim  - Półwysep Wądzyń i Stanica Wodna PTTK.

Członkowie Szkolnego Koła WOPR oraz ich opiekun, pan Krzysztof Roznerski, serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomagają im realizować swoją pasję i jednocześnie dbać o bezpieczny wypoczynek  na wodach naszego Pojezierza.

Zainteresowanych działalnością Koła zapraszamy na stronę CKZiU: zakładka Uczniowie i rodzice - koła zainteresowań i zeskanowany kod QR.

Zawody strzeleckie

19 września br. na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy odbyły się zawody w strzelectwie sportowym - konkurencja międzyszkolny drużynowy "POJEDYNEK STRZELECKI" Szkół Powiatu Brodnickiego o puchary Burmistrza Brodnicy, Starosty Brodnickiego i Wójta Gminy Brodnica.
Zawody przeprowadzono w drużynowym strzelaniu z karabinka KBKS do biathlonek (do strącenia 5 krążków) na odległość 50 m, pozycja leżąc z dobiegiem 20 m. Każdy z zawodników otrzymywał po 5 pocisków. Wygrywała drużyna, która pierwsza strąciła więcej krążków przeciwnika. Drużyna z CKZiU - Miłosz Krzyżanowski, Oliwier Marchewka, Dawid Niezgoda - wywalczyła II miejsce.

Opiekunowie strzelców - panowie Krzysztof  Suchorab  i Zbigniew  Fritzkowski

 

Wystawa z okazji Dnia Sybiraka

W dniach 21-25 września br. w bibliotece szkolnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy na ul. Karbowskiej uczniowie i nauczyciele zwiedzali wystawę pod tytułem „SZLAKIEM PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU”.

Wystawa była jednym z akcentów obchodów Światowego Dnia Sybiraka, który przypada 17 września. Przedstawiła ona tragiczne losy Polaków zsyłanych w głąb Rosji od XVII do XX w. Podzielona została na trzy części: zesłania carskie, sowieckie i deportacje po 1945 roku. Tym ostatnim poświęcono najwięcej uwagi. Fotografie wzbogacone opisem przedstawiały: nieludzkie warunki transportu więźniów, organizację gułagu oraz trudne warunki życia i pracy na zesłaniu.

Wystawę przygotowały panie Justyna Bartoszewska i Magdalena Bączkowska.

 

Światowy Dzień Sybiraka w CKZiU

18 września br. w CKZiU na ul. Karbowskiej obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka.

Ze względu na pandemię w tym roku uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka były dużo skromniejsze niż w poprzednich latach. Musieliśmy też ograniczyć ilość gości. W obchodach uczestniczyli między innymi: Wicestarosta Stanisław Kosakowski , Przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Justyna Prajs, członkowi Koła Związku Sybiraków w Brodnicy, dyrekcja i nauczyciele CKZiU oraz uczniowie klasy mundurowej III a Technikum Logistycznego.

Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem Hymnu Sybiraków. Następnie Dyrektor CKZiU, Pan Jacek Gniadkowski, przypomniał w swoim wystąpieniu dramatyczną historię zesłańców , podkreślał, jak ważna jest pamięć o przeszłości, zachęcał młodzież do poznawania historii. Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtarzanie, a historia, która była udziałem zesłańców syberyjskich, nie powinna się nigdy więcej powtórzyć – powiedział. Zapewnił też obecnych na uroczystości brodnickich Sybiraków, że społeczność CKZiU będzie podtrzymywać pamięć o ich tragicznych losach. Głos zabrał również wicestarosta – Stanisław Kosakowski, który zwrócił uwagę na konieczność szanowania praw każdego człowieka, unikania nienawiści i uprzedzeń.

W głównej części obchodów Dnia Sybiraka delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym zesłanych na Syberię z powiatu brodnickiego. Następnie uczennica klasy III Technikum Żywienia , Klaudia Domeracka, odczytała wspomnienie o śp. Jarosławie Michałowskim- zmarłym w czerwcu br. wieloletnim Prezesie Koła Związku Sybiraków w Brodnicy.

Zobacz:https://youtu.be/sF1gyrUypgY

W ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka i jednocześnie Patrona Szkoły w dniach 18- 25 września uczniowie CKZiU poznają losy brodnickich Sybiraków na lekcjach historii. Ponadto w bibliotece na ul. Karbowskiej obejrzą wystawę pt.,, Historia zesłań” oraz odwiedzą Szkolną Izbę Pamięci.

Nauczyciele zaangażowani w przygotowanie uroczystości: Justyna Bartoszewska, Krzysztof Suchorab, Zbigniew Fritzkowski, Krzysztof Bartoszewski, Anna Gęsicka, Magdalena Bączkowska, Beata Psuty, Maria Czupryńska, Lucyna Szwed, Sławomir Krawulski, Marek Betlejewski.

Zawody strzeleckie

12 września 2020 roku uczniowie CKZiU uczestniczyli w zawodach strzeleckich na strzelnicy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy.Zawodnicy walczyli o tytuł Króla Strzelców 2020 oraz o Puchary Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego. Strzelali z karabinka KBKS do tarczy na odległość 50 m z podpórką. Każdy z zawodników oddawał po 13 strzałów. Do punktacji liczono 10 najlepszych wyników.O tytule Króla Strzelców w kategorii indywidualnej decydował dodatkowy konkurs - strzelanie z Pistoletu Sportowego „MARGOLIN” . W rywalizacji uczestniczyło 8 najlepszych zawodników strzelania dokładnego z kbks - oddzielnie w każdej kategorii wiekowej.W zawodach w kategorii junior uczestniczyło 21 trzyosobowych zespołów.

W klasyfikacji zespołowej drużyna w składzie - Justyna Deja, Patryk Gutowski, Mikołaj Pindera - zajęła II miejsce z wynikiem 241 punktów. Natomiast druga drużyna - Jan Jasiński, Hubert Lisiński i Paweł Komosiński - zajęła III miejsce z wynikiem 210 punkty. W klasyfikacji indywidualnej II miejsce w kategorii juniorów wywalczył Mikołaj Pindera z wynikiem 124 punktów. Justyna Deja w tej samej kategorii  zdobyła 122 punkty i zajęła III miejsce.   

Opiekun „strzelców” –Krzysztof Suchorab

Uwaga! Akcja HDK

Uwaga. Akcje honorowego oddawania krwi w CKZiU:

 • 17 września (czwartek) – ul. Karbowska 29, w godzinach 9.00 – 14.00
 • 21 września (poniedziałek) – ul. Mazurska 28, w godzinach 9.00 – 16.00

 

Zachęcamy do udziału. Krew jest darem bezcennym i zawsze potrzebnym.

 

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

 • stolkar
 • sits
 • kombud
 • vorwerk-autotec
 • hildebrandt
 • behrendt
 • gotec
 • cofresco
 • wok
 • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)