strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w BrodnicyDni Energii Odnawialnej

W dniach 4 – 5 października br. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegow Brodnicy  aktywnie uczestniczyło w Dniach Energii Odnawialnej organizowanych przez Powiat Brodnicki.

W tym roku Dni Energii Odnawialnej odbywały się już po raz dziesiąty, honorowy patronat nad jubileuszową imprezą objęli Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Piotr Całbecki oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Ryszard Bober. Ideą Dni jest promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym roku jeden z wykładów przygotowali i wygłosili nauczyciele geografii z naszej szkoły, Aleksandra i Krzysztof Roznerscy. W auli CKZiU na ulicy Karbowskiej, a następnego dnia w Zakładzie Aktywności Zawodowej mówili o źródłach energii odnawialnej i ich wykorzystaniu w Polsce. Uczniowie CKZiU mieli możliwość uczestniczenia w różnych wykładach i prelekcjach , nie tylko tych prowadzonych przez naszych nauczycieli.

Delegacja z Brodnicy w Polessku

W dniach 27 – 28 września br. delegacja brodniczan uczestniczyła w VI Festiwalu Szkolnictwa Zawodowego, który odbywał się w College’u Budownictwa i Profesjonalnych Technologii w Polessku (obwód kaliningradzki) – partnerskiej szkole Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy.

Do Rosji wyjechali: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski, wicedyrektorzy CKZiU, Włodzimierz Gaca i Jarosław Hiszpański oraz nauczycielka języka rosyjskiego, Beata Zakrzewska.  Uroczystości w polesskiej szkole były poświęcone szkolnictwu zawodowemu, które może być drogą do kariery. Delegacja brodniczan zapoznała się z ofertą edukacyjną wielu szkół zawodowych z obwodu kalingradzkiego, podziwiała efekty pracy uczniów kształcących się w różnych zawodach, a także obejrzała program artystyczny w wykonaniu uczniów z 12 szkół biorących udział w Festiwalu.  Brodniczanie zwiedzili też odrestaurowaną piwowarnię, muzeum „Stara Szkoła” w budynku dawnej szkoły pruskiej oraz nową, funkcjonującą od trzech lat szkołę – bardzo nowoczesną, z pracowniami wyposażonymi w sprzęt najnowszej generacji. Jak zawsze brodniczanie zostali przyjęci w Polessku bardzo gościnnie. W ramach podziękowania za zaproszenie podarowali gospodarzom słodycze zasponsorowane przez Vobro. 

Warto przypomnieć, że współpraca CKZiU w Brodnicy ze szkołą w Polessku rozpoczęła się w 2014 roku po podpisaniu umowy partnerskiej. Głównym celem współpracy jest przeciwdziałanie uprzedzeniom obciążającym stosunki między sąsiadującymi narodami, przybliżenie wiedzy o współczesnej Polsce i Rosji oraz pogłębienie wiedzy o historii i kulturze obu narodów. Dzięki dofinansowaniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia szkoły zrealizowały wspólnie dwa projekty: „Młodzież na współczesnym rynku pracy – szanse, wyzwania i obawy” oraz „Katolicyzm i prawosławie - dwa wyznania, jedna wiara”.  Zaproszenie delegacji z Brodnicy na wrześniowe uroczystości dowodzi, że cel umowy partnerskiej został osiągnięty i obie szkoły chcą kontynuować współpracę i wymieniać się doświadczeniami związanymi z kształceniem zawodowym.

Więcej informacji o projekcie polsko- rosyjskiej wymiany młodzieży realizowanym w CKZiU na stronie szkoły: http://ckziubrodnica.pl/mazurska28/wymiana-polsko-rosyjska.html

 

 

Integracja pierwszoklasistów

W piątek 21 września br. uczniowie wszystkich klas pierwszych technikum z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w Ośrodku Wypoczynkowym w Cichem.

Do Cichego wyjechali pierwszoklasiści z czternastu klas technikum. Opiekę nad klasami sprawowali wychowawcy, a w zajęciach integracyjnych uczestniczyli też: dyrektor CKZiU, p.Jacek Gniadkowski, wicedyrektorzy, pedagodzy szkolni, opiekunowie Samorządów Uczniowskich oraz nauczyciele, którzy przygotowali imprezę. .Celem zajęć integracyjnych – organizowanych już od kilku lat - jest ułatwienie młodzieży startu w nowej szkole. Pierwszoklasiści poznali dyrekcję, pedagogów szkolnych, psychologów. Mogli z nimi swobodnie porozmawiać - inaczej niż w szkolnym gabinecie. Uczniowie poznali też Samorząd Uczniowski, zgłaszali swoje propozycje związane z jego pracą. Jednak przede wszystkim był to czas na to, by uczniowie poznali się nawzajem i nauczyli współpracy w nowym zespole klasowym. Pomagały w tym quizy psychologiczne oraz udział w rywalizacji o miano najlepszego zespołu.

Każda klasa musiała zmierzyć się z kilkoma zadaniami wymagającymi różnych umiejętności. I tak na przykład marszobieg wraz z wychowawcą wymagał kondycji fizycznej, zajęcia z terenoznawstwa sprawdzały wiedzę z dziedziny geografii, głównie wiedzę o naszej „małej ojczyźnie, a prezentacja klas i wybranych zawodów odkrywała talenty aktorskie, wokalne, pomysłowość i przede wszystkim poczucie humoru. Miano najlepszego zespołu wywalczyli uczniowie klasy I bTechnikum Logicznego (wychowawczyni – A. Romanowska), II miejsce zajęła klasa I Technikum Mechatronicznego (wychowawca – S. Krawulski), a miejsce III - klasa I b Technikum Informatyczne (wychowawczyni –D. Zabłotna). Najlepsze klasy odebrały dyplomy z rąk Dyrektora CKZiU. Po rywalizacji był oczywiście czas na odpoczynek: ognisko, pieczenie kiełbasek, spacery po Ośrodku Wypoczynkowym oraz zajęcia sportowe.

Integracji sprzyjała piękna jesienna pogoda,więc zarówno młodzież, jak i jej opiekunowie wrócili z Cichego zmęczeni, pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

Spotkanie po 40 latach

22 września br. w pensjonacie „Dworek Polski” w Chojnie 40 lat po maturze spotkali się absolwenci Liceum Zawodowego rocznik 1978. Przybyło 37 osób z różnych stron Polski i z zagranicy. Uczestnicy zjazdu szczególnie serdecznie powitali ówczesnego Dyrektora Szkoły, pana Bogdana Dynewskiego oraz wychowawcę klasy, pana Zbigniewa Banacha. Uroczystej kolacji towarzyszyło wiele wzruszeń. Była okazja do wspomnień – zarówno radosnych, związanych z pobytem w szkole, jak i smutnych związanych z nieżyjącymi nauczycielami i kolegami. Dla upamiętnienia tej niezwykłej uroczystości została wykonana tablica pamiątkowa, którą ufundowali: Jan Walaszek, Marian Barcz oraz Marek Matjasik. Sponsorem imprezy był również absolwent a obecnie właściciel Masarni Brzozie, Kazimierz Leśniewski. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i przyczyniło się do umocnienia więzi pomiędzy uczestnikami. Zabawa trwała do białego rana. Imprezę zorganizował Włodzimierz Gaca, obecnie wicedyrektor CKZiU, czyli szkoły, w której przed 40 laty zdawał maturę.

Sprzątanie świata 2018

24 września br. uczniowie i nauczyciele CKZiU w Brodnicy uczestniczyli w ogólnopolskim "Sprzątaniu Świata”. Jest to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy zainteresowani losem i wyglądem otaczającego nas środowiska. Tegoroczna edycja akcji przebiegała pod hasłem: "Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej". Organizatorzy pragnęli zwrócić uwagę na konieczność selektywnej zbiórki odpadów. Sprzątaniem Brodnicy i okolic miasta zajmowały się klasy:

 • 3 TB z Rafałem Dąbrowiczem i Anitą Głodowską - teren Lasku Miejskiego w Brodnicy
 • 3 TMH z Jarosławem Tomaszem i Anną Michalską - ścieżka rowerowa " Jaśkowa droga"
 • 3 TOR z Krzysztofem Wydra i Tomaszem Górnym - brzegi jeziora Niskie Brodno.

 

Zjazd z okazji 20-lecia matury

22 września br. mury budynku CKZiU przy ulicy Mazurskiej odwiedzili absolwenci z 1998 roku, uroczyście świętujący 20-lecie swojej matury.

W 1998 roku w ówczesnym Zespole Szkół Zawodowych do matury przystąpili abiturienci z czterech klas: a Liceum Ekonomicznego (wychowawczyni Barbara Polender), b Liceum Ekonomicznego (wychowawczyni Barbara Stefańska), Liceum Handlowego (wychowawca Tadeusz Grajewski) i Technikum Mechanicznego (wychowawca Krzysztof Suchorab). Na zjazd przybyło ponad 50 byłych absolwentów - z różnych miejscowości, również z zagranicy. Zaproszenie przyjęli wychowawcy klas oraz niektórzy nauczyciele. Organizacją uroczystości zajmowały się Joanna Wiśniewska i Beata Kwiatkowska (dawna IV b TE). Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się w auli szkolnej CKZiU, gdzie zebranych przywitał Dyrektor Jacek Gniadkowski. W imieniu absolwentów głos zabrały organizatorki – B. Kwiatkowska i J. Wiśniewska, które podziękowały dyrekcji oraz nauczycielom za przybycie , a przede wszystkim za wspólnie spędzone chwile w murach szkoły.  Wiele wzruszeń i radości dostarczyło zwiedzanie sal lekcyjnych, które w ciągu 20 lat zmieniły wygląd, ale według absolwentów zachowały swój klimat. Każdy chciał choć chwilę posiedzieć w dawnej ławce i przypomnieć sobie stres przed odpowiedziami oraz sprawdzianami. Część  oficjalną zakończyły wspólne zdjęcia – między innymi przed wmurowaną dzień wcześniej tablicą upamiętniającą zjazd.

Druga część uroczystości – znacznie dłuższa – miała miejsce w restauracji Stork. Wspaniałej zabawie towarzyszyły wspomnienia pod hasłem przeboju Maryli Rodowicz „Ale to już było”, który jak na studniówce w 1998 roku wykonali z pomocą orkiestry Izabela Baprowska ( Gółkowska) i Arkadiusz Werner. Uczestnicy spotkania mieli też okazję, by pochwalić się swoimi osiągnięciami – pracą i rodziną. Wiele godzin rozmów, śmiechu, tańców minęło niepostrzeżenie – tak samo zresztą jak nie wiadomo kiedy minęło 20 lat.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

 • stolkar
 • sits
 • kombud
 • vorwerk-autotec
 • hildebrandt
 • behrendt
 • gotec
 • cofresco
 • wok
 • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)