strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy ul.Karbowska 29


Jesteś tutaj: Strona główna >> Aktualności ul.Karbowska 29

Zawody strzeleckie

W środę 6 listopada uczniowie klas Ia i IIa Szkoły Branżowej, uczestnicy Hufca Pracy, wzięli udział w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej. Zawody odbyły się w strzelnicy w budynku Ligi Ochrony Kraju, czuwali nad nimi profesjonalni instruktorzy. Na wstępie młodzież przeszła szkolenie, zapoznała się z obsługą broni i zasadami bezpieczeństwa. Następnie w kilkuosobowych grupach – po kilku strzałach próbnych – uczestnicy stanęli do rywalizacji, polegającej na oddaniu dziesięciu strzałów do dwóch tarcz. Po zsumowaniu punktów najlepszym strzelcem okazał się Patryk Kowalski z kl. Ia SB.

Spotkanie zostało zorganizowane przez 2-1 HP we współpracy z LOK i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy.

 

 

Kurs baristy

W październiku br. w ramach projektu „ Nie pracuję dla pieniędzy - to pieniądz pracuje dla mnie” odbył się w CKZiU kurs baristy I i II stopnia, który obejmował 20 godzin zajęć.

Uczestniczyło w nim 10 uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Wszyscy z zaangażowaniem zdobywali niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne. Uczestnicy kursu poznali historię kawy i jej rodzaje oraz sprzęt baristy. Nauczyli się właściwie przygotować espresso, biorąc pod uwagę czas ekstrakcji, stopień zmielenia ziarna, ilość kawy w kolbie oraz odpowiednią pojemność. Opanowali też umiejętność spieniania mleka i przygotowywania wielu kaw z dodatkiem tego produktu. Ulubioną kawą okazała się latte macchiato z dodatkiem syropu. Technikę latte art uczniowie ćwiczyli na bazie cappuccino, używając wybranego sosu. Teraz mogą zaskoczyć swoich domowników latem - kawą mrożoną z dodatkiem lodów śmietankowych, a zimą - kawą po irlandzku. Kursanci poznali wiele technik przegotowanie kawy domowymi sposobami, bez użycia profesjonalnego ekspresu. Dowiedzieli się również, jak kawa wpływa na organizm człowieka. Kurs zakończył egzamin teoretyczny oraz praktyczny.
Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Michalska .

 

Wycieczka do Iławy

Dnia 15 października 2019 uczniowie klas I TH, 2 TH oraz 4 TMH uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Iławy.

Wyjazd miał na celu zwiedzenie renomowanych hoteli: GRAND HOTEL TIFFI ***** , HOTEL PORT 110 *** oraz PAŁAC MORTĘGI HOTEL & SPA ****. Młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem obiektów, ich strukturą zarządzania, działami oraz szeroką gamą usług oferowanych przez poszczególne hotele. Uczniowie gościli w lobby hotelowych, pokojach typu single, double lub triple, apartamentach, salach kongresowo - konferencyjnych, imponujących restauracjach hotelowych, a także w gabinetach Wellness&SPA. Mogli porównać hotele o tym samym lub podobnym standardzie. Obiekty wzbudziły ogromny zachwyt młodzieży, a wycieczka nie tylko poszerzyła wiedzę, ale też zwiększyła motywację do kształcenia się w zawodzie, który stwarza możliwość pracy w takich obiektach. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Beata Psuty, Katarzyna Michalska Anna Rumińska.

Wycieczka do Górzna

15 października br. uczniowie klasy III c Szkoły Branżowej CKZiU i jednocześnie uczestnicy 2-1 Hufca Pracy w Brodnicy udali się na wycieczkę do pobliskiego Górzna, malowniczej miejscowości położonej na skraju Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Wyjazd miał charakter rekreacyjno-sportowy. Młodzież mogła sprawdzić swoją sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową w Parku Linowym. Okazało się, że większość uczestników wycieczki podeszła do zadania bardzo ambitnie i po odbyciu przeszkolenia – przeprowadzonego przez instruktora - spróbowała swoich sił na najtrudniejszej i najbardziej wymagającej trasie. Przez cały czas uczestnicy mogli liczyć na pomoc i rady instruktora, który czuwał nad bezpieczeństwem młodzieży. Wśród atrakcji Parku Linowego była też możliwość zjazdu tyrolką, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.  Po sportowych zmaganiach młodzież udała się do Parku Krajobrazowego na spacer ścieżką ekologiczną „Szumny Zdrój”. Wycieczkę zakończył obiad w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie. Do Brodnicy wszyscy wracali zmęczeni, ale zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia.

Pasowanie na uczniów rzemiosła

9 października br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów ze Szkoły Branżowej I stopnia na uczniów rzemiosła.

Uroczystość - wspólne przedsięwzięcie CKZiU oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy – odbyła się w hali sportowej na ulicy Karbowskiej. Wśród gości byli między innymi: Posłowie na Sejm RP, Paweł Szramka i Zbigniew Sosnowski; Starosta Brodnicki, Piotr Boiński, Wicestarosta brodnicki, Stanisłąw Kosakowski; Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, Stanisław Czajkowski, członkowie brodnickiego Cechu ze Starszym Cechu, Janem Lewandowskim, przedstawiciele brodnickiego OHP oraz lokalni pracodawcy. Do pasowania przystąpiła rekordowa liczba 363 uczniów z 14 klas Szkoły Branżowej I stopnia. Byli wśród nich absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych. Reprezentanci klas złożyli ślubowanie na sztandar Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy, a po nim nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli pasowanie na ucznia rzemiosła. Wszyscy uczniowie dostąpili zaszczytu pasowania Szablą Kilińskiego, czyli najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, oraz odebrali legitymacje ucznia – rzemieślnika.

Wicedyrektor CKZiU, Violetta Sternicka - Twarogowska, pogratulował uczniom przyjęcia do grona rzemieślników i wyboru szkoły, w której można nauczyć się trudnej, ale cennej rzeczy – umiejętności zawodowych. Do uczniów zwrócili się też w swoich wystąpieniach goście: posłowie Paweł Szramka i Zbigniew Sosnowski oraz Starosta Piotr Boiński. Wszyscy podkreślali rangę szkolnictwa zawodowego, zachęcali młodzież do nauki i zdobywania kwalifikacji, dzięki którym znajdą zatrudnienie po ukończeniu szkoły.

Uroczystość zakończył program artystyczny, przedstawiający w humorystyczny sposób trudności z poszukiwaniem pracy, przygotowany przez panie Justynę Kaniecką i Justynę Bartoszewską. Dla wszystkich pasowanych pierwszoklasistów przygotowano słodki poczęstunek.

Pasowanie na uczniów rzemiosła stało się już piękną tradycją szkoły. Istotą tej ceremonii jest przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów rzemiosła, ale jest to również doskonała okazja do pokazania wartości pracy, podkreślenia rangi szkół, które wspólnie z pracodawcami przygotowują młodzież do wykonywania zawodu.

Spotkanie z Piotrem Grążawskim

1 października 2019 roku w bibliotece szkolnej na ul. Karbowskiej odbyło się spotkanie z panem Piotrem Grążawskim, lokalnym dziennikarzem i regionalistą, autorem książek: Gwara i germanizmy powiatu brodnickiego, Historie prawdziwe, powiastki, ludowe bajdy, anegdoty mikroregionu pięciu gmin: Golub-Dobrzyń, Kowalewo, Ciechocin, Zbójno, Radomin; Rychtuja się! Swaty ido! i innych. Organizatorem spotkania był Hufiec Pracy w Brodnicy. Tematem zajęć były lokalne podania i legendy oraz gwara kresów Pomorza Nadwiślańskiego, a w szczególności okolic Brodnicy.

Poza panem Piotrem Grążawskim, w spotkaniu uczestniczyła pani komendant 2-1 Hufca Pracy – Karolina Nadarzewska, pani wicedyrektor CKZiU Violetta Sternicka-Twarogowska, oraz nauczyciele CKZiU: panie Elżbieta Gaca, Magdalena Bączkowska oraz Ewelina Teska – polonistka wspierająca młodzież w przygotowaniach do spotkania. Pieczę nad sprawną organizacją oraz przebiegiem imprezy sprawowała pani Anna Grążawska, opiekun Samorządu w brodnickim Hufcu Pracy. Imprezę rozpoczęli uczniowie, którzy odczytali wybrane fragmenty książek gościa. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o zróżnicowaniu ludności zamieszkującej nasz region oraz jak wpłynęło to na język, jakim posługują się do tej pory mieszkańcy Pojezierza Brodnickiego. Pokrótce przedstawiona została historia rozwoju miasta, począwszy od czasów, kiedy władzę sprawował tu Zakon Krzyżacki, poprzez okres II Wojny Światowej aż do współczesności. Okazało się, że nie tylko język niemiecki wpłynął na gwarę regionu. Nie bez znaczenia były także wpływy ludności żydowskiej a nawet osadników szkockich, swego czasu zamieszkujących te tereny. Pan Piotr opowiadał także wiele ciekawostek na temat lokalnych legend i podań oraz okoliczności ich powstania.Na zakończenie spotkania znalazła się też chwila na zadawanie dodatkowych pytań. Panu Grążawskiemu bardzo spodobało się zainteresowanie młodzieży lokalną historią i tradycjami, gdyż daje to nadzieję, że nie zostaną one zapomniane przez następne pokolenia.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

  • stolkar
  • sits
  • kombud
  • vorwerk-autotec
  • hildebrandt
  • behrendt
  • gotec
  • cofresco
  • wok
  • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)