strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy ul.Karbowska 29


Jesteś tutaj: Strona główna >> Aktualności ul.Karbowska 29

Zajęcia na UWM w Olsztynie

13 grudnia 2018 r. 16 - osobowa grupa uczniów klas IV i III TŻ i UG uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Nauki o Żywności na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W Centrum Gastronomii z Dietetyką i Biooceną Żywności młodzież spotkała się z panią prof. Mirosławą Karpińską-Tymoszczyk – pracownikiem naukowym Katedry Żywienia Człowieka. Następnie uczniowie rozpoczęli zajęcia z „Kuchni świata”. Tematem ćwiczeń była kuchnia francuska . W tajniki sporządzania potraw: tarty po lombardzku, kurczaka w winie, rata tui oraz pomidorów po prowansalsku, wprowadzał szef kuchni, pan Rafał Dykty . Pod okiem mistrza uczniowie razem ze studentami pracowali nad wykonaniem potraw i ich niebanalnym zaaranżowaniem  na talerzach.

Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach z panią mgr Anną Draszanowską, która zapoznała z zasadami i sposobem wykonywania oceny sensorycznej produktów spożywczych, z progami wrażliwości sensorycznej oraz czynnikami wpływającymi na ich obniżenie. Pani magister opowiedziała o prowadzonych badaniach naukowych nad zamiennikami substancji chemicznych dodawanych do konserw mięsnych na przyprawy naturalne, np. imbir. Ciekawym doświadczeniem były zajęcia z dietetyki, prowadzone przez panią adiunkt Joannę Ciborską. W ramach ćwiczeń, uczestnicy zajęć wykonywali badania z analizy składu swojego ciała. Poznali wyniki zawartości i rozłożenia tłuszczu, białka i wody w organizmie. Prowadząca ćwiczenia pani dr inż. Joanna Ciborska wyjaśniała jaki wpływ na zdrowie człowieka ma nawodnienie organizmu, jakie znaczenie ma prawidłowa zawartość wody oraz w jaki sposób należy wodę uzupełniać. Podsumowaniem zajęć było ułożenie przez uczniów, z przygotowanych atrap produktów spożywczych, „Piramidy zdrowego żywienia”.

Czas - intensywnie wypełniony nauką i ćwiczeniami – upłynął bardzo szybko. Uczniom podobały się zajęcia prowadzone w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach Uniwersytetu. Niektórzy deklarowali chęć podjęcia nauki na kortowskiej uczelni.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Izabela Cieszyńska i Hanna Jarzynka.

Kurs barmański

W listopadzie br. w szkole na ulicy Karbowskiej odbył się kurs barmański, którego uczestnikami byli uczniowie CKZiU. Grupa liczyła 12 osób. Uczniowie nabyli wiedzę teoretyczną z miksologii oraz nauczyli się praktycznego przygotowania klasycznych koktajli i ich dekoracji. Szkolenie zakończyło się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Kurs prowadziła p. Katarzyna Michalska.

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

15 listopada młodzież należąca do Hufca Pracy zorganizowała uroczyste czytanie tekstów św. Jana Pawła II.

W 2018 roku obchodzimy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na tron Piotrowy. W celu uczczenia tego doniosłego wydarzenia oraz utrwalenia w pamięci uczestników Hufca przesłania, jakie miał do przekazania papież-Polak, postanowiono zaprezentować fragmenty jego homilii, wspomnień oraz listów. Biblioteka Szkolna przygotowała wystawę książek związanych z Janem Pawłem II.

Po przywitaniu wszystkich uczestników zaprezentowano najpierw krótki film biograficzny o Janie Pawle II oraz teledysk nagrany w celu uczczenia jego pamięci. Następnie młodzież przeczytała wybrane fragmenty książek: Dar i Tajemnica, Orędzie Ojca Świętego do młodych z całego świata, Listów do młodzieży oraz Przemówień i homilii Ojca Świętego. W wydarzeniu brała udział nie tylko młodzież. Pani komendant Hufca – Magdalena Golubska - oraz opiekun Rady Młodzieży – Anna Grążawska - także przeczytały fragmenty Listów do młodzieży, mówiące o roli edukacji oraz znaczeniu powołania małżeńskiego w życiu człowieka.

Konkurs Fryzjerski

14 listopada br. uczennice CKZ i U uczące się w zawodzie fryzjer wzięły udział w III Ogólnopolskim Konkursie Fryzur Historycznych " Fryzjerska Odyseja", który odbywał się w Zespole Szkół nr 21 w Warszawie. Tegoroczna edycja konkursu była zatytułowana: . " Kobieta w niepodległej Polsce 1918 - 2018 - Niepodległa - niezależna".

W konkursie startowali młodzi adepci sztuki fryzjerskiej z dziesięciu szkół w Polsce, wśród nich - uczennica naszej szkoły - Zofia Zabłotna z modelką Wiktorią Kowalkowską. Makijaż do stylizacji wykonała Klaudia Granitza. W jury konkursu zasiadali: Leszek Czajka, Małgorzata Łaszewska, Tymoteusz Piętka, a sponsorami były firmy Fale loki koki, Prosalon, Artego.

 

Laureatka Konkursu Historycznego

Patrycja Wieczyńska, uczestniczka Hufca Pracy w Brodnicy oraz uczennica II klasy Szkoły Branżowej, została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego OHP - 100 bohaterów na 100-lecie niepodległości.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu projektów przedstawiających sylwetki postaci , które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Praca Patrycji na temat Ignacego Łyskowskiego zajęła III miejsce w kategorii Bohaterowie małych ojczyzn.

W dniach 13 – 15 listopada br. laureaci trzech pierwszych miejsc z każdej kategorii uczestniczyli w wycieczce do Lublina, gdzie zwiedzali miasto i uczestniczyli m.in. w grze miejskiej. Ostatniego dnia wyjazdu odbyła się uroczysta gala, podczas której laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Patrycja Wieczyńska znalazła się w gronie 25 osób z całej Polski, nagrodzonych przez organizatorów konkursu.

Zawody strzeleckie

6 listopada br. uczestnicy 2-1 Hufca Pracy w Brodnicy uczestniczyli w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z inicjatywy Rady Młodzieży.  Zawody odbyły się w strzelnicy w budynku Ligi Ochrony Kraju, czuwali nad nimi profesjonalni instruktorzy. Na wstępie młodzież przeszła szkolenie, zapoznała się z obsługą broni i zasadami bezpieczeństwa. Następnie w kilkuosobowych grupach uczestnicy – po kilku strzałach próbnych – stanęli do rywalizacji, która polegała na oddaniu dziesięciu strzałów do dwóch tarcz. Po zsumowaniu punktów najlepszym strzelcem okazał się Adam Naguszewski, tuż za nim Jan Chojnacki i Paweł Lawrenc.

Spotkanie zostało zorganizowane przez 2-1 HP we współpracy z LOK-iem i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

  • stolkar
  • sits
  • kombud
  • vorwerk-autotec
  • hildebrandt
  • behrendt
  • gotec
  • cofresco
  • wok
  • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)