strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy ul.Karbowska 29


Jesteś tutaj: Strona główna >> Aktualności ul.Karbowska 29

Zajęcia na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim.

21 marca br. uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w kolejnej edycji zajęć ze studentami Wydziału Nauki o Żywności na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Grupę brodniczan powitała pani prof. Mirosława Karpińska – Tymoszczyk – kierownik Katedry Żywienia Człowieka, która zapoznała uczniów z organizacją procesu edukacyjnego studentów kierunku żywienia i dietetyki. Następnie w pracowni „Technologii ciast i deserów” odbyły się zajęcia z „Bloku ciast drożdżowych i kruchych”. Pracą studentów kierował pan Tomasz Aleksandrowicz – szef wiodącej firmy cukierniczej TORTEX – Olsztyn. Uczniowie obserwowali proces produkcji różnych odmian ciasta drożdżowego i kruchego. Brali udział w produkcji wyrobów pikantnych jak: pizze, tarty ze słonym nadzieniem, paszteciki oraz wyrobów słodkich: strucli makowych, minipączków, ciasteczek cynamonowych, rogalików z konfiturami. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów było dokonanie oceny sensorycznej pralin czekoladowych, wykonanych wcześniej przez studentów na zajęciach z „Bloku czekolady i wyroby czekoladowe". Pani profesor zapoznała grupę z głównymi etapami procesu technologicznego produkcji pralin. Szczególną uwagę zwróciła na czynniki wpływające na uzyskanie wyrobów o najwyższej jakości.W trzeciej części zajęć, przyszli studenci, poznali profesjonalne laboratoria do wykonywania analiz fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych żywności. Uczniowie obserwowali wykonywanie badania zawartości wyizolowanych frakcji protein z badanego produktu spożywczego.

Wyjazd zorganizowały i nad grupą czuwały nauczycielki przedmiotów zawodowych TŻ i UG – Izabela Cieszyńska I Hanna Jarzynka.

Wycieczka do Gdańska i Gdyni

15 marca br. uczniowie klas 2bTI, 2TŻ i 2TMR uczestniczyli w wycieczce do Gdańska i Gdyni.

W Gdańsku młodzież zwiedziła Galerę Starych Zabawek, w której zgromadzono ponad 4 tys. eksponatów. Wiele spośród nich to prawdziwe dzieła sztuki. Uczniowie odwiedzili też Galerię Guntera Grassa, pisarza uhonorowanego Nagrodą Nobla. Pobyt w Gdańsku zakończył się spacerem po Starówce. Głównym punktem programu wycieczki był udział w spektaklu „Wiedźmin” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Musical wzbudził zachwyt młodzieży, która pasjonuje się prozą A. Sapkowskiego i potrafiła docenić efekty scenograficzne, choreografię i muzykę na najwyższym poziomie.

Wyjazd zorganizowała p. Marzena Janiszewska, a opiekę zapewnili: panie Joanna Laskowska i Beata Jaczewska oraz pan Wiesław Siennicki.

 

Wycieczka edukacyjna

12 marca br. uczniowie klas III TR i I - III TMR uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do SANO Agrar Institut, który mieści się w Lubiniu koło Trzemeszna. Sano Agrarii Institut jest instytutem badawczym oraz liderem w branży żywienia zwierząt. Instytut posiada 1600 ha ziemi, na których uprawia: kukurydzę , trawy, pszenicę , buraki cukrowe oraz posiada stado około 3000 sztuk bydła w tym 1300 krów mlecznych o wydajności 12730 kg mleka. Uczniowie zwiedzali gospodarstwa z dr. Ryszardem Krukowiakiem, doradcą prezesa SANO, który omówił zasady żywienia oraz utrzymania bydła. Młodzież obejrzała dój na największej w Polsce dojarni karuzelowej na 60 stanowisk (300 sztuk / godzinę) oraz zapoznała się z technologią żywienia i utrzymania wszystkich grup technologicznych bydła.

Wyjazd cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, największe zainteresowanie wzbudził dój krów oraz system chowu półotwartego.Opiekunami wycieczki byli:Wiesław Siennicki, Anna Rumińska, Joanna Zdrojewska i Beata Jakubowska.

 

 

Wielka Liga Czytelników w CKZiU

28 lutego br. w biblioteka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy
przy ul. Karbowskiej była gospodarzem powiatowego etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” pod patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej i Instytutu Książki.

Powiat reprezentowały następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa w Gorczenicy, Szkoła Podstawowa w Jajkowie, Szkoła Podstawowa w Szabdzie. Uczniowie drużynowo rozwiązywali zadania związane z tekstem lektur: “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” dla klas 1-4 oraz “Niesamowity dwór” dla klas 5-8. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i książkami, natomiast opiekunowie uczniów – nauczyciele pełniący funkcję Koordynatorów Szkolno-Bibliotecznych - otrzymali podziękowania za zaangażowanie i współtworzenie czytelniczej społeczności. Po zakończeniu testu, gdy wszyscy otrzymali dyplomy i zrobiono pamiątkowe zdjęcia, na zebranych czekała miła niespodzianka – słodki poczęstunek. Mistrzem powiatu w kategorii klas 1-4 została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Zofia Czyżewska, Wiktoria Kucach i Wiktor Garczyński. Zwycięzcy będą reprezentować powiat brodnicki w zmaganiach wojewódzkich. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Imprezę przygotowały panie: Elżbieta Gaca i Beata Zakrzewska

Kurs baristy

W lutym w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy odbył się kurs baristy I i II stopnia.

Kurs odbywał się w ramach realizowanego w szkole projektu "Nie pracuję dla pieniędzy - to pieniądz pracuje dla mnie." Obejmował 20 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Uczestniczyło w nim dziesięć osób. Zajęcia odbywały się w pracowni na ulicy Karbowskiej.

Uczestnicy między innymi poznali historię kawy, jej rodzaje i sprzęt baristy. Nauczyli się przygotowywać espresso, latte macchiato, kawę mrożoną z dodatkiem lodów śmietankowych, kawę po irlandzku. Poznali też wiele technik przygotowywania kawy domowym sposobem bez używania ekspresu.

Kurs zakończył się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Wszyscy uczestnicy bez problemu poradzili sobie z zadaniami egzaminacyjnymi. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Michalska.

Studniówka

9 lutego br. w sali „Pawie Oczko” w Tylicach odbył się bal studniówkowy uczniów CKZiU z ulicy Karbowskiej. Bawili się uczniowie klas:

IV Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych - wychowawca Anna Musierowicz

IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych - wychowawca Magdalena Sarnowska

IV Technikum Hotelarskie - wychowawca Anna Gęstwicka

IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa - wychowawca Joanna Kamińska

Bal poprowadzili uczniowie – Katarzyna Chyczewska i Kosma Defański. Powitali oni swoich gości – przedstawicieli władz powiatu, Dyrekcję Szkoły, grono pedagogiczne, rodziców, koleżanki i kolegów oraz ich osoby towarzyszące.

Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczął polonez poprowadzony przez Dyrektora CKZiU, pana Jacka Gniadkowskiego, i uczennicę klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Monikę Januczek.

Dyrektor Szkoły wzniósł toast za pomyślność egzaminów maturalnych i zawodowych i życzył wszystkim wspaniałej zabawy. Uczniowie podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom za wspólnie spędzone 4 lata, za troskę i wsparcie. Młodzież przygotowała również podziękowania dla rodziców.

O wspaniałą atmosferę podczas balu zadbał zespół „Hit” z Grudziądza. W trakcie zabawy odbył się konkurs tańca oraz wyłoniono króla i królową balu, którymi zostali Monika Januczek i Adam Piórkowski.

Konkurs tańca zdecydowaną większością głosów i przy ogromnym aplauzie wygrała Magdalena Ostrowska z Bartkiem Piotrowskim.

W doskonałych nastrojach młodzież bawiła się do wczesnych godzin porannych.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

  • stolkar
  • sits
  • kombud
  • vorwerk-autotec
  • hildebrandt
  • behrendt
  • gotec
  • cofresco
  • wok
  • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)