strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy ul.Mazurska 16


Jesteś tutaj: Strona główna >> Wymiana Młodzieży >> Wymiana Polsko - Niemiecka

WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA

W dniach 5.04 – 13.04.2011 br. w naszej szkole gościła  grupa młodzieży z Niemiec.

Wizyta odbywała  się w ramach projektu Comenius, realizowanego przez ZSZ oraz partnerską szkołę zawodową z Bensheim koło Frankfurtu nad Menem.

Temat projektu brzmi: „ Niemcy i Polska – skomplikowana historia, lepsza przyszłość”. Jego głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych oraz poznanie historii i kultury obydwu krajów.

Niemieccy uczniowie uczestniczyli w lekcjach m.in. matematyki, języka angielskiego i przedmiotów zawodowych. Poznawali  podstawy języka polskiego. Cały czas wspólnie z brodniczanami pracowali nad projektem, na przykład przeprowadzali  ankiety wśród mieszkańców zwiedzanych miast na temat sposobu postrzegania Niemców wśród Polaków.

Efekty swojej pracy niemieccy i polscy uczniowie zaprezentowali podczas pożegnalnego spotkania 13 kwietnia br. W spotkaniu uczestniczył również Starosta Brodnicki, Piotr Boiński. Młodzież zaprezentowała plakaty o wzajemnych uprzedzeniach i stereotypowym postrzeganiu naszych narodów.  Okazało się, że Niemcy słabo znają Polaków, a Polacy niewiele wiedzą o Niemcach. Stereotypowy obraz Polaka w oczach Niemca: pracuje na czarno, pije  wódkę, kradnie samochody, Polki są bardzo ładne. Nasz obraz sąsiada z zachodu: nazista, pije piwo, zły, Niemki są brzydkie.

Wymiana uczniów pokazała, że młodzież pragnie  przełamać stereotypy, nie chce pamiętać dramatycznej historii, woli patrzeć w przyszłość – bez uprzedzeń. Między uczestnikami wymiany nawiązały się przyjaźnie. Nie było problemu z porozumiewaniem się, bo nasi uczniowie nieźle sobie radzą z językiem niemieckim i angielskim, a trzy dziewczyny z Niemiec świetnie mówiły po polsku. Młodzież chętnie dyskutowała na temat swoich szkół. Niemcy zwracali m.in. uwagę na większą dyscyplinę w naszej szkole, większy dystans między nauczycielem a uczniem.

Młodzież z Niemiec w towarzystwie naszych uczniów zwiedziła  Brodnicę, Szafarnię, Golub-Dobrzyń, Ciechocinek i Toruń. Były  również różne imprezy integracyjne: kręgielnia, kino, dyskoteka, paintball, ściana wspinaczkowa i inne.

Każda ze szkół otrzymała na realizację projektu po 15 tys.€, a więc zarówno pobyt brodnickich uczniów w Niemczech, jak i ich udział w wycieczkach z młodzieżą niemiecką jest bezpłatny.

location_on Adres

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego ul.Mazurska 28

phone Kontakt

Tel: 56 498-24-66/7
Fax: 56 697-15-22
E-mail: sekretariat@ckziubrodnica.pl

Zaloguj się

Współpracujemy z:

  • stolkar
  • sits
  • kombud
  • vorwerk-autotec
  • hildebrandt
  • behrendt
  • gotec
  • cofresco
  • wok
  • binstal

map Mapa

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)