wróć

Narodowe Czytanie 2021

20

wrz

2021


6 września 2021 roku uczniowie CKZiU uczestniczyli ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Narodowe Czytanie  to przedsięwzięcie promujące czytelnictwo i zachęcające do poznawania klasyki polskiej literatury. Pomysłodawcą Narodowego Czytania w 2012 roku był Prezydent RP. W poprzednich latach czytano m.in.: “Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, “Quo vadis” H. Sienkiewicza, “Wesele” S. Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” S. Żeromskiego, “Balladynę” J. Słowackiego i inne. 

W 2021 roku - w jubileuszowej edycji - odbyło się czytanie “Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej. 

Dramat napisany w 1906 roku wciąż zadziwia aktualnością - śmieszy i jednocześnie przeraża. “To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło” - czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy, opublikowanym z okazji Narodowego Czytania 2021. 

W Brodnicy akcję Narodowego Czytania tradycyjnie już zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. CKZiU reprezentowały uczennice klasy IIIE4: Wiktoria Zielińska (Aniela Dulska), Agnieszka Bieżuńska (Hanka), Zuzanna Żbikowska (Mela), Amelia Pruchniewska (Hesia) oraz Bartłomiej Łęgowski (Zbyszko) z klasy IV TE. 

Przygotowanie uczniów - p. Barbara Stefańska i p. Agnieszka Gęsicka.

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)