wróć

Święto Niepodległości w CKZiU.

14

lis

2021


Społeczność CKZiU obchodziła Święto Niepodległości.

11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości. To najważniejsze święto państwowe upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zaborów (1795 - 1918).  Zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Przed II wojną światową było obchodzone tylko dwa razy, następnie 22 lipca 1945 roku zostało zniesione i powróciło do kalendarza uroczystości państwowych dopiero w 1989 roku. 

Obchody Święta Niepodległości  są zawsze okazją do zastanowienia się nad współczesnym patriotyzmem oraz  przypomnienia tragedii rozbiorów, polskich powstań narodowych, poświęcenia naszych przodków, którzy nie pogodzili się z niewolą i przelewali krew z nadzieją, że “co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”. Czy koniecznie trzeba wciąż wracać do historii? Jeden z “ojców” naszej niepodległości, Józef Piłsudski,  słusznie zauważył:  “Naród. który nie szanuje swej przeszłości (...) nie ma prawa do przyszłości”. Wszyscy pragniemy przyszłości w wolnym i silnym kraju, z którego będziemy dumni. 

Ze względu na pandemię  obchody Święta Niepodległości w CKZiU odbywały się inaczej niż w poprzednich latach. Rozpoczęły się lekcjami wychowawczymi na temat współczesnego patriotyzmu. Materiały do lekcji przygotował Szkolny Zespół Wychowawczy. 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do Hymnu”. Cała społeczność szkolna odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Na boisku szkolnym Hymn Narodowy wykonali uczniowie  klas mundurowych Technikum Logistycznego, natomiast pozostali uczniowie włączyli się do akcji w swoich salach lekcyjnych. Tylko w ten sposób mogliśmy zachować zasady dystansu społecznego. 

Nauczyciele historii, pani Dorota Wojnowska i pan Mirosław Wołojewicz, przygotowali z młodzieżą montaż słowno- muzyczny  przypominający polskie drogi do niepodległości słowami poezji i pieśni patriotycznych. Oprawą muzyczną przedstawienia zajął się pan Jakub Cybulski. Dzięki filmowi pana Marka Betlejewskiego w ciągu najbliższego tygodnia wszyscy uczniowie CKZiU obejrzą przedstawienie na lekcjach wychowawczych. Po raz kolejny wspólnie z wychowawcą zastanowią się nad polską historią oraz różnym pojmowaniem patriotyzmu na przestrzeni wieków. 

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)