wróć

"Szlifowanie diamentów" w Granadzie

21

lis

2021


Uczniowie CKZiU pracowali nad projektem proekologicznym wspólnie z rówieśnikami z Hiszpanii.

W dniach  od 30 października  do 13 listopada 2021 roku dwudziestoosobowa grupa uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy przebywała w Granadzie w Hiszpanii, finalizując rozpoczęty w czerwcu br. projekt “Szlifowanie diamentów”. 

Jest to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowany w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedsięwzięcie ma charakter proekologiczny, promuje ideę “zero waste”.  Termin ten  w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero odpadów”, a dotyczy odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji, ponownego wykorzystywania opakowań i materiałów, aby nie trafiały do ziemi, wody czy powietrza, szkodząc środowisku. 

 Uczniowie CKZiU pracowali nad projektem wspólnie z młodzieżą z Hiszpanii  z  partnerskiej szkoły Ave Maria Casa Madre z Granady. 

Brodniczanie spędzili dwa tygodnie w samym centrum Granady w internacie szkoły, skąd każdego dnia mogli podziwiać piękny widok na Alhambrę,  zespół pałacowy uznawany za jeden z najważniejszych zabytków  nie tylko miasta, ale też całej Hiszpanii. Każdy dzień pobytu był wypełniony pracą nad projektem oraz   zwiedzaniem i  poznawaniem  wielokulturowej  Andaluzji. 

Młodzież dyskutowała na temat zagrożeń wynikających z zaniedbań ochrony środowiska i szukała dobrych praktyk pomagających chronić naszą planetę. Brodniczanie uczestniczyli w lekcjach   razem z hiszpańskimi rówieśnikami. Były to między innymi lekcje języka angielskiego, plastyki i najciekawsze - ogrodnictwa. Młodzież zobaczyła, jak można w praktyce  uczyć troski o środowisko, ponieważ uczniowie z Ave Casa Madre między innymi uprawiają ekologiczne warzywa, wykorzystywane w szkolnej stołówce. Do ich podlewania wykorzystują wodę deszczową zbieraną do specjalnych zbiorników.  Zajmują się odnawianiem zagrożonych gatunków ptaków. Podczas wspólnych zajęć młodzież pieliła grządki i sadziła czosnek. 

Głównym przedsięwzięciem projektu było stworzenie interaktywnej mapy “Zero waste”. Mapa jest edytowalna, więc  na bieżąco będzie można dodawać kolejne miejsca promujące rozwiązania ekologiczne.  Uczniowie zbudowali też makietę Alhambry z odpadów zebranych podczas pobytu w Granadzie. Podczas pracy wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym. Efekt końcowy spotkał się z dużym uznaniem hiszpańskich partnerów. 

Pobyt w Granadzie to również wiele godzin zwiedzania miasta i okolicy. Uczniowie odwiedzili zabytkowe dzielnice: cygańskie Sacromonte i Albaycin oraz żydowską Realejo. Zwiedzili też Alhambrę z przylegającymi ogrodami Generalife, Pałac Nazrytów z misternymi zdobieniami ścian, kolumn i sklepień oraz katedrę i opactwo Abadia de Sacromonte. Młodzież podziwiała podzwrotnikową roślinność, piękne widoki na góry Sierra Nevada ale też pełne uroku wąskie i strome uliczki, charakterystyczne dla Granady. W nowoczesnym Centrum Nauki uczniowie uczestniczyli w pokazie w planetarium, zapoznali się z fauną i florą tropików, a także zobaczyli wystawy tematyczne o podboju kosmosu, robotyce i tajnikach ludzkiego ciała. 

W projekcie “Szlifowanie diamentów” uczestniczyli najlepsi uczniowie CKZiU w Brodnicy. Podstawowym kryterium naboru była średnia ocen na koniec ubiegłego roku szkolnego - nie mogła być niższa niż 5,0.

Podsumowanie projektu, połączone z aktywacją interaktywnej mapy Taste0Waste oraz relacjami uczestników wyjazdu do Hiszpanii, odbędzie się 9 grudnia br. w CKZiU. 

Udział w projekcie był dla wszystkich wspaniałą okazją do poznania odmiennej kultury i nowych ludzi. Pozwolił też zwiększyć kompetencje językowe, komunikacyjne i informatyczne. Bezcenne jest również doświadczenie współpracy w międzynarodowym zespole. Wszyscy zgodnie twierdzą, że praca nad projektem w Granadzie była przygodą ich życia. 

Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka angielskiego: p. Alicja Rumińska i p. Anna Stachewicz. Za realizację projektu w CKZiU jest odpowiedzialny p. Mirosław Wołojewicz. 

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)