wróć

Maraton pisania listów

2

gru

2021


Maraton listów w obronie pokrzywdzonych.

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – takie motto przyświecało uczniom CKZIU podczas Maratonu Pisania Listów z Amnesty International. To wydarzenie - zorganizowane 30 listopada 2021 roku przez nauczycieli języka angielskiego -  w nietypowy sposób wprowadziło  w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pokazali swoją empatię, pisząc spersonalizowane listy do dwojga osób, które znalazły się w sytuacji zagrażającej ich wolności, a nawet życiu. Listy pisane były  w języku angielskim.

Pierwszą adresatką była Zhang Zan, chińska dziennikarka, która podjęła się misji informowania świata o sytuacji związanej z epidemią Covid 19 u samego źródła, czyli w Wuhan. Została za to skazana przez władze chińskie na cztery lata więzienia.

Kolejnym adresatem był Białorusin Mikita Zalatarou. Chłopak czekał na przyjaciela, gdy został wciągnięty w tłum protestujących i tak zaczął się jego koszmar. W ciągu 24 godzin policjanci aresztowali 16-latka w jego domu i oskarżyli o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy. Zamknęli go i prawdopodobnie  torturowali. Mimo braku dowodów Mikita – chłopiec  cierpiący na epilepsję – został skazany na pięć lat pozbawienia wolności.

Nasze listy są  dowodem na to, że świat nie zapomina o tych, którzy nie są w stanie  sami się bronić. 

Maraton pisania listów to akcja pomagająca osobom  w potrzebie, ale korzysta z niej także zaangażowana w nią młodzieży.  Udział w akcji uczy empatii, otwiera  oczy i serca na ludzkie nieszczęście, a także zwiększa świadomość społeczną.  Cieszymy się, że w maratonie uczestniczyło  aż 155 uczniów CKZiU.  Wśród nich  rozlosowano drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz wydawnictwa językowe. 

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)