wróć

"Poznaj Polskę" : Gdańsk - Gdynia.

29

kwi

2022


Realizujemy program Ministerstwa Edukacji Nauki - poznajemy Polskę.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy realizuje projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki “Poznaj Polskę 2021/2022”. 

Jest to projekt umożliwiający młodzieży poznawanie ciekawych zabytków historii i kultury, miejsc pamięci narodowej, a także  tradycji i osiągnięć polskiej nauki. 

Szkoła otrzymała dofinansowanie do sześciu wycieczek: trzydniowej do Częstochowy, Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia; dwudniowej do Gdańska i Gdyni; trzech jednodniowych do Warszawy i jednej do Torunia. MEiN pokrywa 80 procent kosztów każdego wyjazdu.

W dniach 26 - 27 kwietnia odbyła się pierwsza z zaplanowanych wycieczek - do Gdańska i Gdyni. Zgodnie z ideą programu, młodzież zwiedzała muzea Trójmiasta. 

W Muzeum II Wojny Światowej dzięki  interesującym  ekspozycjom wykorzystującym nowoczesne technologie  uczniowie odbyli cenną lekcję historii: od okresu międzywojennego i  narodzin totalitaryzmu, poprzez  II wojnę, po konferencje pokojowe kończące konflikt zbrojny. Młodzież poznała  dramat okupacji, obozów koncentracyjnych i  heroizm uczestników powstania w getcie i powstania warszawskiego. W komentarzach wiele razy pojawiały się porównania do wojny trwającej na Ukrainie, bo zdjęcia i filmy z muzeum bardzo przypominały to, co można obecnie zobaczyć w relacjach telewizyjnych. Może też dlatego wizyta w muzeum cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

               Kolejnym punktem programu było Muzeum Narodowe w Gdańsku. W Oddziale Etnografii uczniowie obejrzeli eksponaty związane z kulturą ludową Pomorza, wiele artefaktów używanych kiedyś do połowu ryb, uprawy roli, hodowli pszczół oraz na co dzień w domach.

         W Oddziale Sztuki Nowoczesnej młodzież zwiedziła między innymi wystawę „Wdzięk  i fantazja. Moda i reklama w PRL-u w twórczości fotograficznej Z. Wołyńskiego” oraz wystawę prac współczesnych artystów - obrazy, rzeźby, instalacje. Dzieła zaskakiwały oryginalnością i kreatywnością artystów, nie były łatwe w odbiorze, ale na pewno warte poznania. 

         Z Gdańska uczestnicy wycieczki popłynęli statkiem Żeglugi Gdańskiej na Westerplatte, zwiedzili zachowane do dziś zabudowania wojskowe oraz obejrzeli monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża. 

         Głównym punktem programu drugiego dnia było Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wśród uczestników wycieczki  dominowali chłopcy, więc z zainteresowaniem oglądali modele dawnych żaglowców, elementy uzbrojenia XX-wiecznych okrętów wojennych - torpedy, miny, miotacze bomb głębinowych. Nie zabrakło również lekcji historii o narodzinach Marynarki Wojennej w II Rzeczypospolitej.

Ostatnim punktem programu było Muzeum Emigracji w Gdyni - nowoczesne, z interaktywnymi ekspozycjami, które nie tylko “opowiadają” historię, ale umożliwiają jej poznanie wszystkimi zmysłami. Muzeum przedstawia losy polskich emigrantów od Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym, aż po czasy współczesne. Pokazuje  postacie znane młodzieży z lekcji historii i języka polskiego, ale przede wszystkim ukazuje losy anonimowych emigrantów “za chlebem”, zesłańców syberyjskich, uciekinierów obawiających się represji zaborcy, okupanta i władzy ludowej. 

Wycieczkę zakończył spacer po sopockim molo, czyli chwile relaksu. 

Wycieczki w ramach programu “Poznaj Polskę” uatrakcyjniają zdobywanie wiedzy, pokazują, ile ciekawych miejsc w Polsce warto zobaczyć. Współczesne muzea potrafią zaciekawić młodzież, bo opowiadają historię inaczej niż na lekcji, pomagają w poznaniu i zrozumienieniu  naszych dziejów. Poza tym po wielu miesiącach izolacji wspólne wyjazdy klasowe są doskonałą formą integracji młodzieży. Uczniowie wrócili z nową porcja wiedzy i wieloma wrażeniami. 

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Lucyna Szwed, Barbara Stefańska, Rafał Napiórkowski i Michał Czerwiński. Koordynatorami całego projektu “Poznaj Polskę” w CKZiU są: Justyna Bartoszewska i Paulina Majewska. © Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)