wróć

"Mundurówka" na poligonie

17

cze

2022


Uczniowie klas mundurowych ćwiczyli na poligonie wojskowym.

W dniach 6-8 czerwca 2022 roku uczniowie pierwszych i drugich klas mundurowych uczestniczyli w szkoleniu poligonowym w Drawsku Pomorskim. 

Młodzież spędziła dwa dni w warunkach poligonowych, Program szkolenia był bardzo bogaty. Obejmował między innymi biegi, marsze, alarm nocny wymagający błyskawicznego stawienia się w pełnym umundurowaniu na miejscu zbiórki. Były również ćwiczenia związane z sytuacją skażenia - rozpoznawanie i likwidacja skażeń, posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami, czyli ubieranie kombinezonu i masek - czynności, które wcale nie są takie łatwe. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się ćwiczenia w zakresie prowadzenia korespondencji radiowej, podczas których młodzi kadeci uczyli się posługiwać radiostacją i zaszyfrowanymi kodami. Oczywiście na poligonie nie mogło zabraknąć strzelania, młodzież  ćwiczyła  z symulatorem  strzelań „CYKLOP”. 

Część klas uczestniczyła też w centralnych obchodach Święta Wojsk Chemicznych.

Młodzież wróciła z nowymi umiejętnościami i doświadczeniami. Poligon był dla młodych kadetów okazją do lepszego poznania specyfiki służby wojskowej, która wymaga specjalnych predyspozycji i sprawności fizycznej. “Nie było łatwo - przeżyliśmy prawdziwą szkołę przetrwania, ale było warto” - zgodnie twierdzą uczniowie jednej z klas. Dodają też, że po szkoleniu są pewni, że dobrze wybrali szkołę, bo właśnie ze służbami mundurowymi wiążą swoją przyszłość. 

Przygotowaniem szkolenia poligonowego zajmowali się: p. Krzysztof Suchorab, p. Zbigniew Fritzkowski i p. Mateusz Gutfeld oraz instruktorzy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego. Młodzieżą opiekowali się wychowawcy: Joanna Olszewska (IaTL),  Paulina Majewska  (IbTL), Antoni Dogoński (IcTL), Zbigniew Fritzkowski (IIaTL), Mateusz Gutfeld (IIbTL), oraz Krzysztof Roznerski (IIcTL). 

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)