wróć

Profilaktyka próchnicy

21

cze

2022


Pierwszoklasiści uczyli się, jak dbać o zęby.

W dniach 13 – 14 czerwca 2022 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego                    i Ustawicznego w Brodnicy odbyły się warsztaty „Profilaktyka próchnicy zębów młodzieży”.

            W warsztatach uczestniczyło 250 pierwszoklasistów z technikum i szkoły branżowej.     Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacją zajmowała się klika medyczna Artmedica Toruń.

             Celem programu,  realizowanego w wielu szkołach w całej Polsce,  jest  szerzenie wiedzy na temat zapobiegania próchnicy zębów dzięki przestrzeganiu zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i  profilaktycznym badaniom stomatologicznym, a także zwrócenie uwagi na właściwą dietę, która również wpływa na stan uzębienia.

            Warsztaty składały się z części wykładowej oraz praktycznej. Młodzież dowiedziała się, jak myć zęby, kiedy używać nici dentystycznej, jak zmienić nawyki żywieniowe, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi zębami. Prowadzący zapoznali też młodzież z niepokojącymi danymi: prawie połowa polskich  czterdziestolatków korzysta z usług protetyka, stąd  konieczność działań profilaktycznych i wśród dzieci, i wśród młodzieży. Podczas zajęć praktycznych młodzież uczyła się techniki szczotkowania na specjalnych modelach.

            Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pakiet z przyborami niezbędnymi do właściwego dbania o higienę jamy istnej: szczoteczkę elektryczną, pastę, nici dentystyczne oraz płyn do płukania.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży CKZiU. Uczniowie zadawali pytania prowadzącym, chętnie ćwiczyli, a nową wiedzą z pewnością podzielą się z członkami swoich rodzin. Szkoła zamierza kontynuować podobne akcje.

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)