wróć

Narodowe Czytanie 2022

11

wrz

2022


7 września 2022 roku uczniowie CKZiU uczestniczyli w 11. ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie  to przedsięwzięcie promujące czytelnictwo i zachęcające do poznawania klasyki polskiej literatury. Pomysłodawcą Narodowego Czytania w 2012 roku był Prezydent RP. W poprzednich latach czytano m.in.: “Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, “Quo vadis” H. Sienkiewicza, “Wesele” S. Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” S. Żeromskiego, “Balladynę” J. Słowackiego i inne. 

W 2022 roku cała Polska czytała “Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Wybór tekstu nie był przypadkowy.  “Ballady i romanse”  zostały wydane w Wilnie  200 lat temu - w 1822 roku.  Wydarzenie to zapoczątkowało epokę romantyzmu w Polsce, a rok 2022 decyzją Senatu RP jest Rokiem Romantyzmu. Przypominamy więc utwory, które na trwałe zapisały się w świadomości Polaków.   

 Brodnicy akcję Narodowego Czytania tradycyjnie już zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. CKZiU reprezentowali uczniowie klasy II Technikum Programistycznego: Magdalena Czepek, Zuzanna Luda, Dawid Wasiłek oraz Radosław Ottka. Uczniowie przeczytali utwór “Kurhanek Maryli”. 

Przygotowanie uczniów - p. Barbara Stefańska i p. Agnieszka Gęsicka.

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)