wróć

Projekt programistyczny

10

sty

2023


Uczniowie Technikum Programistycznego pracowali nad projektem pomagającym w diagnostyce medycznej.

W listopadzie i grudniu 2022 roku p. Michał Czerwiński pracował z uczniami Technikum Programistycznego nad projektem pt. Analizator ECG - skonstruowanie i zaprogramowanie analizatora medycznego do wstępnej diagnostyki kardiologicznej. Celem projektu było wykonanie in silico wstępnej diagnostyki ECG, opartej o Sztuczną Inteligencję (AI) w problemie niewydolności serca u osób w średnim i straszymy wieku. Model dla AI został wyuczony na danych medycznych (299 osób).

Pracę nad projektem opisuje p. M. Czerwiński:

„Z uczniami Technikum Programistycznego  poszerzyłem wiedzę teoretyczną i praktyczną z takich dziedzin i  zagadnień, jak: danologia (data sciene), informatyka medyczna, analiza i klasyfikacja Big Data, sieci neuronowe, Internet Rzeczy (IoT), Sztuczna Inteligencja (AI), zaawansowane systemy danych medycznych w kardiologii bazujące na TSDB. Przede wszystkim zacząłem od zdobytej wiedzy teoretycznej. Przedstawiłem narzędzia, biblioteki, języki, frameworki, podstawową wiedzę elektroniczną dotycząca mikrokontrolerów, uczenia maszynowego i AI, analizy Big Data niezbędne do wykonania zadania. Zadania opierały się na wyuczeniu modelu klasyfikacji danych; zbudowaniu sieci neuronowej; utworzeniu sytemu opartego na Sztucznej Inteligencji; wytrawieniu i przygotowaniu płytek PCB; podłączeniu i zaprogramowaniu mikrokontrolerów z czujnikami medycznymi. Model klasyfikacji danych ma za zadanie sklasyfikować ukryte, pośrednie informacje z surowych, zebranych danych medycznych z czujników (w tym 3 elektrody). Zrealizowaliśmy wiedzę, wdrażając nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce uczniów z frameworków i bibliotek: Python (Djnago) – back-end,C++/C (Artmel) – do modułów medycznych i mikrokontrolerów; bazy danych: TSDB (InfluxDB); programowanie mikrokontrolerów (Artmel).

Cały system zbiera medyczne parametry człowieka, takie jak (poza wykonaniem ECG): temperatura, saturacja, ciśnienie tętnicze, glukoza, kwas moczowy. Wykorzystując mikrokontrolery, moduły, czujniki i osprzęt, projekt będzie polegać na zaimplementowaniu systemu IT, który zaprezentuje wyniki i dane z bazy danych szeregów czasowych (TSDB) wstępnie zdiagnozowanych przez AI. Głównie chciałbym wdrożyć uczniów w medyczne systemy IT, które w przyszłości mogą wspomagać szpitale, przychodnie i inne placówki medyczne. Chciałbym, aby większe grono osób z Data Mining i Data Science, mogło wspomagać lekarzy, tworząc medyczne systemu IT do bardziej efektywnej pracy w medycynie.”

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)