wróć

Erasmus+ „ Europejskie praktyki na miarę XXI wieku”.

26

lut

2023


Uczniowie Technikum Informatycznego poszerzali kompetencje zawodowe podczas praktyk w Portugalii.

W dniach od 30 stycznia do 17 lutego 2023 r. dziesięcioosobowa grupa  uczniów  Technikum Informatycznego z CKZiU w Brodnicy odbywała  praktyki zawodowe w Portugalii w ramach  programu Erasmus + „ Europejskie praktyki na miarę XXI wieku”.

Młodzież trzy tygodnie przebywała w Bradze, mieście na północy kraju położonym wśród malowniczych gór. 

Uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe w portugalskich firmach związanych z IT: naprawiali telefony komórkowe i sprzęt komputerowy, konfigurowali systemy operacyjne, a nawet projektowali strony internetowe.  Praktykanci poznali  system pracy oraz standardy obowiązujące w innym kraju, doskonalili też umiejętność posługiwania się językiem angielskim, a nawet portugalskim.

Oprócz praktyk zawodowych uczniowie realizowali również program kulturowy. Zwiedzili północny region Portugalii: Guimaraes- pierwszą stolicę kraju z pozostałościami zamku obronnego, pałacem i uroczą małą starówką. Wyjechali również do Porto- największego po Lizbonie miasta Portugalii, słynącego z doskonałej jakości wina. Odbyli rejs łodzią po rzece Douro, podczas którego podziwiali piękne widoki, degustowali słynne wino, a także zobaczyli zabytkowy dworzec kolejowy Sao Bento ze  ścianami wewnątrz i na zewnątrz wyłożonymi  płytkami azulejos, przedstawiającymi sceny z najważniejszych wydarzeń miejskich. 

W pobliżu Bragi,  miasta kościołów, uczniowie zwiedzili położone na wzgórzu sanktuarium Matki Bożej w Sameiro, skąd podziwiali  panoramę Bragi  oraz okolicznych miejscowości, a także linie i oceanu na horyzoncie.  Polskim akcentem w tym sanktuarium jest relikwia Jana Pawła II. Młodzież zwiedziła też  największe i najbardziej znane po Fatimie sanktuarium katolickie Bom Jesus do Monte. Tu brodniczanie również podziwiali  widoki, spacerowali  po pięknym  parku  z grotami i małym jeziorkiem, przeszli betonowymi schodami z około sześciuset stopniami, zwiedzając po drodze  kapliczki i stacje drogi krzyżowej. To cudowne miejsce  uczniowie widzieli też każdego dnia z okien swojego hostelu położonego w centrum  miasta. 

Ostatni weekend uczniowie spędzili na wycieczce do położonego nad Oceanem Atlantyckim miasta  Vigo w  Hiszpanii. Jest to ogromny port handlowy oraz  duża przystań dla prywatnych jachtów, z plażami oferującymi piękne widoki. Uczniowie zobaczyli starówkę miejską a finałem był relaks na największej plaży  Vigo, Samil. Młodzież cieszyła się możliwością spacerowania  bulwarem i boso po plaży. 

Wyjazd dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Poszerzył ich kompetencje zawodowe, umiejętności językowe, a także dostarczył wiedzy o zabytkach i kulturze Portugalii. 

Organizacją praktyki  oraz programu kulturowego ramach Erasmus + „ Europejskie praktyki na miarę XXI wieku” zajmowała się firma europejska EduPlus – European Centre for Education and Skills Development, Lda (Europejskie Centrum Edukacji i Rozwoju Umiejętności).  Każdy  z uczestników miał zapewnione: zakwaterowanie  wraz z wyżywieniem, podróż, ubezpieczenie, wycieczki, dojazd na miejsce stażu oraz przejazdy lokalne. 

Opiekę nad grupą sprawowała nauczycielka języka angielskiego, pani Alicja Rumińska.

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)