wróć

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ PUZYŃSKĄ

20

mar

2023


CKZiU odwiedziła znana pisarka.

14 marca 2023 roku w auli szkolnej CKZiU na ul. Mazurskiej odbyło się spotkanie autorskie z popularną pisarką, Katarzyną Puzyńską. 

Pisarka, nazywana polską królową literatury detektywistycznej, ma liczne grono czytelników wśród nauczycieli i uczniów CKZiU. Szczególną popularnością cieszy się się jej wielotomowa seria powieści kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Lipowie, a śledztwa prowadzą policjanci z Brodnicy. Pierwowzorem powieściowego Lipowa są okolice Zbiczna, więc brodniczanie z dużą satysfakcją odkrywają w książkowych opisach miejsca znane i bliskie swoim sercom. Oprócz kryminałów Katarzyna Puzyńska pisze reportaże oraz utwory z dziedziny fantasy. 

Spotkanie  poprowadziła pani Agnieszka Gęsicka. Pisarka odpowiadała na liczne pytania, opowiadała o swoich książkach, pracy pisarza, własnych fascynacjach literackich. Wyjaśniła, skąd jej zainteresowanie Pojezierzem Brodnickim. Od dziecka spędzała tu wakacje i kiedy wreszcie postanowiła zrealizować swoje marzenie i napisać książkę, właśnie tu umieściła akcję utworu. Teraz jest mieszkanką Pojezierza, więc tym bardziej jest związana z naszą małą ojczyzną, którą świetnie promuje, bo na coroczne zloty fanów sagi o Lipowie zjeżdżają czytelnicy z całej Polski i z zagranicy.  

Pani Puzyńska odpowiadała też na pytania niezwiązane z pisaniem. Opowiadała o swoich tatuażach (prawdopodobnie jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką), fascynacji muzyką rockową, bieganiu z psami i sposobach spędzania wolnego czasu. Miała też radę dla tych, którzy jeszcze nie zafascynowali się czytaniem. “Nic na siłę, trzeba czekać, aż trafi się na swoją książkę, a wtedy najpierw pojawi się ciekawość, jak się skończy opowieść, a potem sięgnie się po kolejną i wreszcie czytanie się przygodą” - powiedziała. 

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Młodzież przekonała się, że pisarz to nie tylko starszy pan, starsza pani z portretu, ale też ktoś, kto żyje obok nas, jest zwyczajnym, bezpośrednim człowiekiem, obdarzonym wyobraźnią,  talentem obserwowania świata i pisania. W ramach podziękowania pani Puzyńska otrzymałą od nas metalową różę. 

Teraz pozostaje mieć nadzieję, że dzięki spotkaniu z pisarką uczniowie CKZiU uwierzą, że czytanie to odkrywanie nowego świata, poznawanie nowych ludzi i  fascynujący sposób spędzania czasu.

© Copyright CKZiU Brodnica. Strona wykonana przez uczniów technikum CKZiU Brodnica (kliknij, by uzyskać więcej informacji)