strzałka do góry na główną
herb Polskilogo ckziu w brodnicy

Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Brodnicy ul.Mazurska 16


Jesteś tutaj: Strona główna >> Biblioteka >> KĄCIK KULTURALNY

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

            Od 2004 r. Tydzień Bibliotek organizowany jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.  Celem programu jest promocja czytelnictwa  i podkreślenie roli bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji.

W pierwszych latach było to święto ruchome i obchodzono je w tygodniu, w którym przypadał 8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin realizacji programu jest stały i przypada w dniach 8-15 maja. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Szczegółowe informacje o przedsięwzięciach zaplanowanych w ramach Tygodnia Bibliotek w 2021 r. dostępne są pod adresem : https://tydzienbibliotek.sbp.pl/.

(źródło: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/.)

 

 

BEZPIECZNI W SIECI!!!

            Internet i nowoczesne technologie informacyjne stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia. Nieograniczony dostęp do sieci to przede wszystkim wielka szansa, która może również okazać się… zagrożeniem.

 

  • DBAJMY O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO W SIECI!
  • REAGUJMY, GDY KTOŚ WYŚMIEWA SIĘ Z INNYCH!

 

            Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o przemocy w sieci, jej konsekwencjach zachęcamy do lektury bezpłatnych publikacji oraz poradników dostępnych pod poniższymi adresami internetowymi:

https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/publikacje.html

https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html

 

DNI PATRONA SZKOŁY

W dniach 9 - 10 lutego 2021 r. uroczyście obchodziliśmy Dni Patrona Szkoły – Zesłańców Sybiru. Daty te nie są bez znaczenia. Osiemdziesiąt jeden lat temu, w 1940 r., dokonano pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Wśród zesłanych znaleźli się również mieszkańcy regionu brodnickiego. Pani Stanisława Bartycha w książce pod tytułem „Skazani bez wyroku. Wspomnienia brodnickich Sybiraków”, tak opisała swoje przeżycia z tamtego okresu:

W 1940 r., 10 lutego do naszego domu wtargnęło NKWD. Mojego ojca Stanisława zaaresztowano i siedział pod bronią, a Ruscy kazali mamie spakować podręczne rzeczy i uciekać z gospodarstwa. […] Ja miałam wówczas 4 lata, mimo to wiele pamiętam. Zawieźli nas na stację kolejową do Baranowicz, a tam była już masa innych Polaków. Na torach stał transport, cały brudny i obmarznięty lodem, bo była bardzo ostra zima. Ładowano nas do wagonów przeznaczonych do transportu bydła. Wszystko razem bagaż ludzi i dzieci do tych bydlęcych wagonów, tak, że w jednym było nas nawet do 50 osób! […] każdy mówił; za co ta katorga? Odpowiedź była jedna – bo Ty Polak. Zawieźli nas do Archangielska na posiółek Karrisz. Mróz nie schodził niżej 40 stopni. Zamieszkaliśmy w drewnianym baraku, było zimno, głodno i chłodno.

Rodziców zabrano do roboty do wyrębu lasu, a my dzieci zostaliśmy sami w baraku. Dostawaliśmy dzienny „pajok” czyli kawałeczek chleba i trochę zupy – taką polewkę. Rodzice przyjeżdżali tylko na niedzielę, a często tylko po to, aby pochować zmarłych, którzy w tym czasie poumierali na zimnej twardej pryczy z głodu i zimna.”

Zesłanie pani Stanisławy zakończyło się w 1946 r. Opisała je jednym zdaniem: „Gdy dojechaliśmy do Polskiej granicy były niewypowiedziane radości, ale też łzy za pozostałymi ludźmi”.

ROK 2021 ROKIEM

Krzysztof Kamil Baczyński

          Krzysztof Kamil Baczyński został wyróżniony przez Sejm RP - został patronem 2021 roku.  Uznawany jest za wybitnego przedstawiciela poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddał hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.

 

Stanisław Lem

          W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz został uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.

 

Cyprian Kamil Norwid

          W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid. Poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

 

Tadeusz Różewicz

          Do grona patronów 2021 roku dołączył także Tadeusz Różewicz. Wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano: „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.

 

Kard. Stefan Wyszyński

          W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kardynał Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny. Domagał się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej, bronił polskiej kultury.

 

Konstytucja 3 Maja

          Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

 

(źródło: lustrobiblioteki.pl)

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...

     Przed nami Boże Narodzenie - wyjątkowe i najbogatsze w tradycje święta upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Obyczajowość Świąt Narodzenia Pańskiego ukształtowała się na przestrzeni lat w oparciu o wierzenia i obrzędy ludowe oraz te wprowadzone przez kościół. W tradycji chrześcijańskiej Święta Bożego Narodzenia poprzedza okres Adwentu - czas radosnego oczekiwania na przyjście Syna Bożego. Powszechnym zwyczajem adwentowym jest dekorowanie kościołów wieńcami adwentowymi z czterema świecami oraz odprawianie mszy świętych ku czci Najświętszej Marii Panny zwanych roratami. Punktem kulminacyjnym Adwentu jest Wigilia. Dzień ten w polskiej tradycji obchodzony jest bardzo uroczyście. Przełamanie się opłatkiem (łac. oblatum - dar ofiarny) podczas spożywanej w wigilijny wieczór świątecznej kolacji to zwyczaj kultywowany tylko w Polsce. Opłatek jest symbolem pojednania i braterstwa a dzielenie się nim rozpoczyna wieczerzę wigilijną. Jej specyfiką są: postny charakter potraw i podniosła atmosfera. Jak nakazuje obyczaj na wigilijnym stole przygotowuje się dodatkowe nakrycie przeznaczone dla zbłąkanego gościa oraz jako wyraz pamięci o bliskich nieobecnych. Po skończonym posiłku domownicy śpiewają kolędy (dawniej nazywane rotułami lub kantykami), a dzieci szukają pod choinką upominków. O północy tego dnia w kościele odprawiana jest pierwsza Msza Święta Bożego Narodzenia zwana Pasterką. Dzień Narodzenia Pańskiego obchodzony 25 grudnia to okazja do rodzinnych spotkań i świętowania w gronie najbliższych. 26 grudnia czyli w drugi dzień świąt wspominamy świętego Szczepana, pierwszego męczennika.

    Na Święta Bożego Narodzenia zgodnie ze zwyczajem składamy sobie życzenia. Zgodnie z tradycją: życzymy wszystkim radości, szczęścia, zdrowia i pomyślności. Niech Boże Narodzenie upłynie w Waszych domach w spokojnej, rodzinnej atmosferze.

 

 

DZIEŃ KSIĘGARZA

   

     Dzień Księgarza to święto z tradycją sięgającą 1932 r. Wtedy to na rynku książki wprowadzono nową zasadę udzielania rabatów księgarzom przez wydawców książek. Przy zamówieniu dwunastu egzeplarzy tego samego tytułu, wydawca dołączał bezpłatnie trzynasty egzemplarz. Stąd Święto Księgarza zaczęto obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca, czyli 13 grudnia.

    Dziś praca księgarza to nie tylko sprzedaż książek, ale również poradnictwo w wyborze książki, organizacja wydarzeń dla czytelników i spotkań autorskich. Sama księgarnia natomiast to nierzadko kawiarnia, klub, a nawet małe centrum kultury. W obliczu spadku czytelnictwa i trudnej sytuacji na rynku książki (m.in. możliwość dokonywania zakupów online) zawód księgarza uznawany jest za ginący. Mimo tego pracownicy księgarń nadal obchodzą swoje święto.

(źródło: legalnakultura.pl)

 

 

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI